Satış Sonrası istek Formları

iletişim:
Kusurlu Ürün Formu

İletişim Formu

E-posta Gönder
Gizlilik Notu

Diğer bilgiler

Diğer bilgiler

Yetkili servis ağı bulunan, yetkili servislerin kurulumunu yapması gereken ürünlerin işlemleri yine yetkili servisler tarafından yapılır. Bu tip ürünleri teknotoptan'ya göndermek yerine yetkili servise ürünle birlikte direkt olarak başvurmak size zaman kazandıracaktır.
 
• Yetkili servis ağı bulunmayan ürünleri teknotoptan'ya gönderebilirsiniz. teknotoptan'ya gönderilen ürünler gerekli incelemenin yapılması için yetkili teknik servise yönlendirilir. Şikayetiniz yetkili servise iletilerek ürünün inceleme süreci başlatılır. Üründe kullanımdan dolayı bir arıza yoksa yetkili servis raporuna uygun olarak onarım/iade/değişim işlemi yapılır.
 
• Ürünleri orijinal ambalajında ve bütün aksesuarları ile birlikte, “aldığınız gibi olmak kaydı ile" göndermeniz gerekir. Orijinal ambalajında etiket, bant, yazı vb. olmamalıdır.
 
• Üyelik sayfanızda yer alan “Siparişlerim” bölümündeki  “Kolay İade” başlığı altında "Ürünümün onarılmasını istiyorum “ başvuru formu bulunmaktadır. Buradan ürününüz için başvuru formunu doldurmanızı rica ederiz. Başvurunuz bize ulaştıktan sonra 1 iş günü içinde kontrol edilecek ve size kargo gönderi numarası e-posta yoluyla iletilecektir. Kargo gönderi numaranıza “Başvuru Takibi” sayfasından da ulaşabilirsiniz. Bu kodla ürünü Yurtiçi Kargo ile ücretsiz olarak gönderebileceksiniz.
 
• Form doldurma işlemini tamamladıktan sonra, işlemlerinizin takibini üyeliğiniz üzerinden "Hesabım - Kolay İade - Başvuru Takibi" bölümünden takip edebilirsiniz. Başvurunuz esnasında sorun yaşarsanız üyeliğiniz ile "Bize sorun" sayfasından, Webchat uygulaması aracılığıyla online olarak veya 0850 404 0 281 no'lu müşteri hizmetlerimizden bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

KAMPANYALI ÖNERİLENLER